Co wiedzieć przed zakupem mebla – antyku?

„JAKI PIĘKNY ANTYK!!!”

Ale czy rzeczywiście? Gdy kupujemy mebel chcemy być pewni, że cena jaką płacimy jest adekwatna do jakości danego przedmiotu. O czym musimy wiedzieć przed zakupem, żeby nie przepłacić za przedmiot, który nie przedstawia antycznej wartości?

 

W tym poście podamy kilka rad, które ułatwią drogę od poszukiwań do sfinalizowania transakcji.

Gdzie szukać? – Rynek antykwaryczny

– Sklepy stacjonarne (galerie sztuki, domy aukcyjne, antykwariaty, komisy).

– Giełdy staroci (targi, bazary).

– Strony internetowe – krajowe i zagraniczne (szczególnie francuskie, austriackie, belgijskie i holenderskie).

– Indywidualni kolekcjonerzy

Każda z wymienionych opcji ciągnie za sobą zarówno pozytywne i negatywne aspekty wygodnego wyszukiwania, dokładnych oględzin, sprawdzenia stanu technicznego i autentyczności, czy sposobu transportu. Indywidualne potrzeby wskażą najlepszą opcję.

Na co zwracać uwagę? – Oględziny

1) Zgodność ze stylem epoki – czy mebel jest sygnowany? Czy w wskazanej epoce używano takich materiałów, technik wykonania, detali? Czy odcień i barwa pasują do danego modelu? Czasami o wieku ‘starocia’ więcej powiedzą nam części mniej widoczne: tył i spód mebla, miejsca z surowym drewnem.

 

2) Stan techniczny – jak wiadomo, wiekowe meble mają prawo być ‘nadgryzione zębem czasu’, lecz ich kondycja ma duży wpływ na wygląd i cenę przedmiotu. Stan techniczny świadczy o warunkach przechowywania i użytkowania antyku oraz właściwej konserwacji.

 

Warto zwrócić uwagę na:

– uszkodzenia: obity/obtłuczony bok mebla, odbarwienie na blacie, zarysowanie, wyszczerbienie/ubytek forniru, poplamienie tkaniny, rozklejenie łączenia (częste w szufladach), wybrzuszenie lub pęknięcie drewna, namoknięty tył (płyta wykończeniowa), niesprawny zawias, ułamany uchwyt, działanie szkodnika.

– ewentualną renowację: czy mebel był odrestaurowywany? Czy zostało to właściwie wykonane? Nieprawidłowo przeprowadzona renowacja może obniżyć cenę zabytku nawet o 80%. Tu ważne jest wprawne oko kupującego. Wszelkie niepokojące i niestandardowe rozwiązania często świadczą o błędzie konserwatorskim.

 

3) Certyfikaty –  są ważnym elementem świadczącym o wysokim standardzie danego mebla. Jednostki certyfikujące mają za zadanie kontrolować proces powstawania antyku począwszy od wyboru konkretnego surowca, przez jakość wykonania, do ostatniej, ochronnej warstwy całego mebla. (odsyłacz: „Instytut Technologii FCBA”)

Przykładowe certyfikaty:

Gdy chcemy nabyć antyk mamy prawo dowiedzieć się o jego historii od sprzedawcy. Powinien udzielić nam informacji odnośnie: epoki, pochodzeniu, przechowywaniu, ewentualnej konserwacji i uszkodzeniach. Ostrożności nigdy za wiele, dlatego warto zajrzeć do krajowego wykazu zabytków skradzionych lub wywiezionych z kraju niezgodnie z prawem: www.skradzionezabytki.pl.

Jeśli to rzeczywiście piękny antyk, to nie trać czasu, tylko od razu go kup!