„Czy to politura, a może lakier?”

Okazuje się, że rodzaj wykończenia ma duży wpływ na wygląd, wartość oraz konserwację danego mebla. Warto wiedzieć jak rozróżnić te substancje, aby odpowiednio obchodzić się z naszym obiektem. W tym poście skupimy się na samej politurze.

Politura to wiekowa technika wykańczania drewna. Przez pracochłonność oraz trudność wykonania jest to metoda bardzo szlachetna. Od wieków wykonywana tą samą metodą – ręcznie nakładane warstwy żywicy organicznej zmieszanej ze spirytusem. Zapewnia to wysoką jakość, a co za tym idzie, o wiele większą wartość, niż meble pokryte lakierem.

Ta metoda nadaje charakterystyczny, głęboki efekt, połysk oraz wydobywa usłojenie drewna. Więc same korzyści…

Niestety, są i minusy – taki mebel jest wrażliwy na wilgoć, gorące oraz alkohol. W porównaniu z finalnym wyglądem, owe trudności w użytkowaniu można przeżyć, ponieważ każdy posiadacz pięknego antyku stara się o niego dbać.

Przechodząc do sedna… Jak rozpoznać takie politurowe wykończenie? Alkohol!. W niewidocznym miejscu, nasączoną alkoholem szmatką, przecieramy powierzchnie. Jeśli pojawi się zabarwienie od jasnej żółci po rubinowy odcień (w zależności od użytej żywicy), to możemy być pewni, że mamy do czynienia z politurą.